Performing Arts

Performing Arts at DAF 2019

St Cuthbert’s Anglican Church – Darlington | An new venue on the map for the 2019 DAF weekend

Thank you to all of performers this year. You were amazing!

Please download and fill out the pdf form below when submitting your invoice.

Or email us if you have any queries.

This year’s Darlington Arts Festival is shaping up very well and we are in the throes of finalising the program for the main stage.  We are excited to announce that this year we have the use of another venue in addition to the main stage – St Cuthbert’s Anglican Church.  This is a lovely intimate venue with fantastic acoustics and it’s also extremely close to the main stage.  We are also getting back some of the great roving acts from last year including . 

As always, the festival will feature performers from local schools/colleges plus many talented professional acts, many of whom are from the Hills community.

This year we are expanding the performing arts space, to use the beautiful St Cuthbert’s Church, with its wonderful acoustics, where we will showcase some of our more intimate acts.

The roving performers will include Michael the Pirateman and Junkadelic Brass Band , Ben & Holly for the kids and Betty Bubbles.”

Roving Performers include:

Both days 1-1:30 & 2:15-2:45  Junkadelic
Sunday 11:00-2:00 Cherri Rose
Both days 11-2 Nina Rose
Sunday 1:00 – 4:00 Michael Pirateman 
Sat 1:00-3:00
Sun 10:00 – 12:30
Ben & Holly 
Saturday 12:00-2:00 Cirquest 

Main Stage

Saturday
9:00 Darlington Primary School
9:40 Swan Harmony Singers
10:20 Helena College Senior School
11:00 Cassis
11:40 Midland Dance Studios
12:20 The Sweet Teas
1:10 Mundaring Christian College School
2:05 Chilali and the Chief
2:45 Guildford Grammar School
3:40 Gypsy Lou
4:20 Kyra Bee and the Illegals
5:00 Jere Sosa Trio
5:40 Blues ConFusion
Sunday
9:30 Darlington Christian Fellowship
10:10 Helena Junior College Showchoir
10:50 Hills Big Band
12:40 Silver Tree Steiner School
1:20 Perth Harmony Chorus
2:10 Treetops IB School
3:00 DADAA On Track
3:10 Junior & Youth Art Awards
4:00 Band of Missfits

St Cuthbert’s Performance Space

Saturday
10:30 The Sonic Manipulator
11:40 Kira & Chrissie
12:35 Hills Ukulele Group
1:15 Carrie Lee
2:10 Red Riding Hood
3:20 Osea
4:15 Jere Sosa
4:55 Gem Addison
5:35 Jimmy March
Sunday
9:30 Church Service
11:00 Healing Tones
11:40 The Drumming Circle
1:10 The Awkward Pauses
1:50 Holly Edwards
2:40 Karina Di Fabio
3:20 Sarah Avalia Duo

The DaSRA Wine Tent

Friday 1 November
6:00 – 7:00 PMTim Sherry
8:00 – 9:30 PMKazinko
Saturday 2 November
1:00 – 2:00 PMLiz Zardins
3:00 – 4:00 PMBen Bulla & Steve Searle
5:00 – 6:00 PMRoobs & The Washing Line Economy
7:30 – CloseBlue Manna
Sunday 3 November
12:30 – 1:30 PMChrissie & Friends
2:00 – 3:00 PMCharlie & Jack
3:00 – 4:00 PMSmall Motors

Applications have now closed for the performing arts for this year.  Thank you to everyone that has shown an interest.